Przygoda w Dębnie – sport i zabawa w regionie przygranicznym

Data publikacji: 17 cze 2025

W dniach 11 i 12 czerwca 2025 roku Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębnie gościła uczniów ze szkoły partnerskiej Dorfschule Lunow z Niemiec.

Tytuł spotkania to: Przygoda w Dębnie – sport i zabawa w regionie przygranicznym. Projekt dofinansowała PNWM – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Pierwszy dzień zaczęliśmy od gier i zabaw integracyjnych. Odbyły się również lekcje języka niemieckiego w formie zabawy w kalambury oraz lekcje języka polskiego prowadzone przez uczennice klasy 7b. Następnie miał miejsce się długo wyczekiwany spływ kajakowy zorganizowany przez firmę Max-Kajak z Dargomyśla. Aby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników z pomocą przyszli nam niezastąpieni rodzice, którzy popłynęli z najmłodszymi dziećmi oraz ratownicy. Po emocjonującym spływie czekało na nas ognisko z kiełbaskami, frytkami i watą cukrową oraz mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych. Wieczór upłynął w miłej atmosferze z goframi, grami i muzyką, po czym zmęczeni i pełni wrażeń poszliśmy spać.

Uczniowie siedzą w półokręgu na krzesełkach, duża aula Dzieci rozstawione na boisku do siatkówki plażowej

W drugim dniu naszego spotkania udaliśmy się do Centrum Polsko-Niemieckiego – filii Biblioteki Publicznej w Dębnie, aby wspólnie obejrzeć wystawę Piotra Chary: „Dolina Odry – obrazy znikającego świata” poświęconą ptakom żyjącym nad Odrą. Uczyliśmy się nazw ptaków po polsku i po niemiecku, obejrzeliśmy film oraz rozwiązaliśmy quiz o Odrze. Po poczęstunku i wpisie do księgi gości wróciliśmy do szkoły. Po obiedzie dokonaliśmy podsumowania spotkania. Miłym zaskoczeniem było dla nas, że dzieci z Niemiec nauczyły się w tym krótkim czasie bardzo dużo słów po polsku.

Uczniowie siedzą na schodach przed budynkiem w kolorze jasnym Uczniowie siedzą na krzesłach w sali, w tle wyświetla się obraz ptaka

chłopcy w kajakach na rzece, po bokach trzciny Grupa osób na kajakach na rzece. Dokoął zieleń drzewa

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację naszego projektu: dyrekcji i pracownikom szkoły, pracownikom Biblioteki Publicznej, a przede wszystkim naszym cudownym rodzicom, na których zawsze możemy liczyć.

Logo Polsko-Niemiecka współpraca młodzieży. Znak wstęgi w kolorach czarny, biały, czerwony, żółtyprzeplatają się

Wioletta Wyhowska i klasa 7b
SP 3 Dębno