Mieszkaniec Dębna, Michał Trusewicz, znalazł się w gronie nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza.
W tym roku nagroda przyznawana jest jubileuszowo, już po raz 20., a o prestiżowe Kostki Literackie ubiega się łącznie 20 tytułów. Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowano po pięć książek w każdej z czterech kategorii: esej, poezja, proza i przekład na język polski.
O nagrodę będzie walczyć powieść „Plemię”, na którą Michał w ubiegłym roku otrzymał stypendium marszałka województwa zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza.
Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie laureatów w poszczególnych kategoriach nastąpi podczas uroczystej gali zaplanowanej na 29 sierpnia 2025 roku w gdyńskim Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej.
O autorze i książce: Michał Trusewicz i "Plemię"
Michał Trusewicz (ur. 1995 w Dębnie) to utalentowany pisarz, redaktor i krytyk literacki. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a także redagował magazyn literacki „Wizje”. Jest autorem wcześniej wydanych książek: „Frakcje” (2021) i „Przednówki” (2021).
„Plemię” to powieściowy debiut Michała Trusewicza, zanurzony w bogatej tradycji twórczości takich autorów jak Pankowski, Pilot i Gombrowicz. Książka przedstawia fascynujący świat, w którym:
"Mieszkają pod spodem świata. Żyją na przekór porządkom. Podwajają się, a najczęściej mnożą. To plemię-rój. Wystawiają dziadowski i babski język, śmierć w pole wyprowadzają. Znienawidzeni, bo zabierają niepamięci to, co ich."
Głównym bohaterem jest bezimienny chłopak, który prowadzi archiwum plemienia. Jego mowa, nawiedzana przez duchy przybłęd i gamoni, jest kluczem do zrozumienia ich wspólnej historii i tożsamości. Wierzy, że tylko pamiętając, można odnaleźć to, co wspólne, odnaleźć siebie i odważyć się na bunt przeciwko tym, którzy organizują porządek na spodzie świata.
Życzymy powodzenia.
Wydział Planowania i Rozwoju