Mateusz Kuczyński - talent i pasja!
Raz na jakiś czas, w każdej społeczności pojawia się jednostka, która swoją postawą i charyzmą wyróżnia się na tle innych ludzi, a niejednokrotnie jest w stanie zainspirować ich do twórczego działania. Osoba, o której chcę napisać, choć ma dopiero 14 lat, już zdążyła zaistnieć w świadomości mieszkańców Dębna jako ktoś z ogromnym potencjałem artystycznym.
Ci z państwa, którzy interesują się lokalnym malarstwem, z pewnością kojarzą młodego artystę, który na swoim koncie ma niejedną wystawę autorską, liczne wyjazdy plenerowe, a także stypendium burmistrza i dyrektora Dębnowskiego Ośrodka Kultury. Mateusz Kuczyński - bo o nim mowa - to ktoś, kogo warto przypomnieć, a dla tych, którzy go nie znają przybliżyć nieco sylwetkę.
Mateusz uczęszcza na koło plastyczne Pastele od 2009 roku. Założycielka koła, Pani Aniela Głodna, szybko odkryła w nim nieprzeciętny talent i wzięła pod swoje skrzydła dbając, aby odpowiednio się rozwijał. W ciągu kilku lat edukacji plastycznej chłopiec kształtował swoją wrażliwość pod kątem przenoszenia na płótno emocji i wyrażania ich w barwach oraz kształtach. Wiele razy był laureatem licznych konkursów malarskich, a jego prace można było podziwiać na wystawach autorskich w Szklarskiej Porębie, Dziwnowie, Szczecinie, Myśliborzu, Moryniu, Dębnie, Turcji, Egipcie, a także w Maroku.
To, co jest charakterystyczne dla Mateusza to niezwykła lekkość w posługiwaniu się wszelkimi technikami malarskimi. Również jeśli chodzi o tematy nie ma dla niego takich, w których by się nie odnalazł. W jego dorobku znajdują się zarówno pejzaże, portrety, martwa natura, jak też malarstwo rodzajowe i abstrakcje. Każda z jego prac odznacza się indywidualnym stylem, który Mateusz zaczął wyrabiać w sobie już będąc dzieckiem.
Na uwagę zasługuje fakt, iż mimo młodego wieku chłopiec już kilka razy promował dębnowskie koło plastyczne oraz miasto Dębno. W lutym 2014 roku był na przykład w Maroku, gdzie podczas plenerów malarskich wykonał 6 prac. Obrazy ukazujące między innymi piękno tamtejszego krajobrazu zostały wystawione w ramach pokazu autorskiego w hotelu, gdzie mogły być podziwiane zarówno przez naszych rodaków, jak i gości innych narodowości. Mateusz został doceniony za bardzo dobry zmysł obserwacji widoczny w każdym detalu. Pod wielkim wrażeniem prac byli Anglicy, Niemcy i Francuzi, a także pani z Japonii, która nalegała na kupno jedwabnej apaszki wykonanej przez Mateusza. Na wystawie pojawili się też ludzie prowadzący galerie malarską w Londynie. Wymienili się oni z opiekunami Mateusza adresami i zadeklarowali, że pewnego dnia będą chcieli przyjechać na wystawę do Polski.
O tym, że chłopiec w sposób naturalny stał się niejako ambasadorem miasta Dębno może świadczyć fakt, iż miesiąc temu do Dębnowskiego Ośrodka Kultury przyszedł list z Portugalii od Pani Margaridy, będącej dziennikarką i licencjonowaną przewodniczką narodową na terenie tego kraju. Pozwolę sobie zacytować fragment listu: „(...) Miałam okazję poznać Mateusza Eliasza Kuczyńskiego, który opowiedział mi o miejscu swojego pochodzenia, zamieszkania, o swojej małej i dużej Ojczyźnie. Mateusz zasługuje na uznanie za godne reprezentowanie i promowanie miejscowości Dębno. Powodowana zainteresowaniem i informacjami jakie otrzymałam dzięki Mateuszowi, być może pewnego dnia odwiedzę Dębno. Miastu i jego mieszkańcom gratuluję młodego, zdolnego ambasadora - Mateusza Kuczyńskiego."
Stanisław Staszic powiedział kiedyś, że talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu, którego dopiero pilna praca może obrobić i nadać mu wielką wartość. Cytat ten idealnie oddaje charakter Koła plastycznego Pastele oraz wszystkich osób, które go tworzą. W pracowniach domu kultury co tydzień zbierają się dzieci i młodzież, aby pod czujnym okiem Pani Anieli wydobywać z siebie to, co najlepsze. Nie ważne czy w formie zabawy, czy bardziej poważnie, każdy ma możliwość szlifowania swojego talentu, tak jak robi to właśnie Mateusz. Jeśli do talentu dochodzi pasja i miłość do tego co się robi, to prędzej czy później nieukształtowany jeszcze do końca młody człowiek, zaczyna przybierać szlachetny rys. Pokazując w obrazach swoją wrażliwość staje się wzorem dla młodszych kolegów i koleżanek, a starszym przywraca wiarę w nadchodzące młode pokolenie.
Elżbieta Jurek DOK